Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Konferencja prasowa SLD w sprawie emerytur dla mundurowych

W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli Piotr Kowal oraz radny RM Włocławek Henryk Mielczarczyk i były prezydent Włocławka płk. Ryszard Chodynicki. W ramach spotkania poruszono m.in. kwestię bezpieczeństwa państwa w świetle działań rządu oraz omówiono zapis nowelizacji ustawy, która zdaniem Ryszarda Chodynickiego jest niezgodna z Konstytucją RP. Przypomnijmy, że nowelizacja dot. m.in. zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy policji, agencji bezpieczeństwa wewnętrznego, służb wyiadu i kontrwywiadu, wywiadu wojskowego, straży granicznej, straży pożarnej czy służby więziennej - zmienia sposób wyliczania emerytury dla mundurowych. Osoby, które rozpoczęły karierę zawodową w służbach mundurowych jeszcze w czasie poprzedniego ustroju mogą się obawiać pozbawienia przywilejów, w tym zmniejszenia świadczeń emerytalnych. W opinii Ryszarda Chodynickiego, nowe przepisy zostały podjęte w sposób kontrowersyjny, w tzw. sali kolumnowej, ze względu na ostatnią sytuację kryzysowa w Sejmie. Zapisy ustawy naruszają zasadę zaufania i ochrony praw nabytych, równości wobec prawa i gwarancji należytego zabezpieczenia osób niezdolnych do pracy – jak dodaje. Zwrócił również uwagę, że dokument ma charakter represyjno-odwetowy, ponadto wprowadza zasadę zbiorowej odpowiedzialności i nie mamy pewności czy warunki emerytalno-płacowe nie zmienią się w przeciągu kolejnych 20 lat ponownie, np. ze względu na zmianę układu politycznego w kraju.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono również stanowisko SLD dot. zapisów ustawy. Wszelkie informacje dla osób dotkniętych nowymi przepisami dostępne są również na stronie europosła Janusza Zemke (http://www.janusz-zemke.pl/_poradnik). Ponadto osoby te mogą zgłaszać się do biura europosła po pomoc prawną w tej sprawie.

Nowe przepisy mogą dotknąć około 1,5 osób wraz z rodzinami na terenie całego kraju.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem