Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Z wielkim smutkiem żegnamy Gerarda Wołodźko

dodano 2016-07-08 14:31 w kategorii: Ludzie

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość , że  2 lipca 2016 , w wieku  82 lat, zmarł Gerard Wołodźko - wiceprzewodniczący Rady Powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w  Otwocku. Wieloletni działacz lewicy ,  niezwykle aktywny i odważny w głoszeniu swoich  poglądów, polityk samorządowy i wielki propagator sportu. Wspaniały, bardzo oddany swej pracy kolega, człowiek prawy i życzliwy. Najbliższym składamy  serdeczne wyrazy współczucia.

                                Koleżanki i koledzy z otwockiego SLD

 

To jeden z przywilejów młodości.
 Gdy masz siedemnaście lat, śmierć wydaje ci się gwiazdą odległą o tyle lat świetlnych,
że nawet przez potężny teleskop ledwie ją widać.
Potem starzejesz się i odkrywasz, że to nie gwiazda tyko wielki jak nieszczęście asteroid,
który leci prosto na ciebie …
Jonathan Carroll
 
Drogi  Gerardzie, 
 
Ty właśnie  czułeś tę zbliżającą się katastrofę i…
Ze stoickim spokojem przygotowywałeś się do tego nieuchronnego w każdym życiu momentu.
Nauczyłeś wnuka „obsługi Borek”, a jeszcze wcześniej, bo w sobotę 11 czerwca , mimo złego samopoczucia przyjechałeś do naszego kolegi Leszka Tywonka, gdzie duża grupa naszych aktywistów spotkała się  w cudownej scenerii szymanowickiego sadu.  W czerwonym polarze, tak jakbyś chciał zamanifestować swoje lewicowe korzenie, jeszcze w niezłej formie fizycznej, ale już odległy myślami. Zauważyłam to analizując zdjęcia  wykonane, podczas tego spotkania, które jak się okazało było naszym pożegnaniem.
To właśnie Ty, zaledwie w ubiegły wtorek ,przekazałeś mi smutną wiadomość o śmierci naszego partyjnego kolegi , dr Walczyńskiego,  z Twojego otwockiego koła- również członka Rady Powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
 
….A tyle jeszcze mieliśmy zadań do wykonania. Zbliża się rocznica Bitwy Radwankowskiej, której obchody to przecież było Twoje Gerardzie zadanie, zwłaszcza w epoce ,kiedy czci się jedynie słusznych „ Żołnierzy Wyklętych” często zakłamując przy tym historię. Kto będzie pisał do Linii Otwockiej, czy Tygodnika Regionalnego o problemach Otwocka, które znałeś jak mało kto. A obiecane, a jeszcze nie zrealizowane , spotkania ze znanymi lewicowymi politykami? A kolejne wybory, kto to będzie realizował? Kto będzie wysyłał do kolegów sms-y informujące o naszych akcjach i spotkaniach? Wyjątkowe było Twoje Gerardzie zaangażowanie.  Przekazywałeś  swoją polityczną wiedzę, i dużo każdy z nas mógł się od Ciebie nauczyć. 
Czasami się sprzeczaliśmy, ale Ty doceniałeś moją pracowitość , a ja Twoją pasję i znajomość polityki.
 
Co prawda nasza znajomość jest niezbyt długa, ale zawsze związana z lewicą. Pamiętam , gdy na początku lat 90-tych przyjechałeś z naszym licealnym nauczycielem fizyki prof. Bogdanem  Kusińskim , do naszego celestynowskiego domu, aby mnie i  mojego męża, zachęcić do wstąpienia do SDRP. Nie myślałam , że to się zaczyna prawie nowa epoka dla mnie. I nasza bardzo ścisła, od 2010 roku, współpraca, gdy próbowaliśmy ratować przed całkowitym niebytem otwocką lewicę. Chyba teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej rozumiemy, jakie to ważne w skali całego kraju, a tym bardziej  na naszym podwórku , w powiecie otwockim.
 
Będzie nam Ciebie bardzo brakowało , bo nie jest prawdą, że „nie ma ludzi niezastąpionych” .  Otwocka lewica potrzebuje nowych działaczy, najlepiej młodych, bo to przecież dla nich, dla ich przyszłości to budowanie naszych  małych ojczyzn -poprzez pracę w lokalnych samorządach swoich regionów- działanie  w sejmikach, czy dla całej Polski – tworzenie prawa w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Bo kolejne wybory już niedługo. Samorządowe w 2018 roku, następnie do Sejmu i Senatu, Prezydenckie.
 A my, Ci z dużym stażem możemy doradzać i pilnować ,aby wszystko było w zgodzie z naszymi lewicowymi ideałami.
 
Takie były Twoje przekonania . Bardzo Ci za Twoją obecność w naszym życiu dziękujemy.

 

 


Komentarze

Wydarzenia

 • Zbigniew Ziobro do dymisji. Apel do prezydenta o trzecie weto.

  3 godziny temu

  - Składamy zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, który przekroczył lub nie dopełnił swoich obowiązków przez przedłożenie Senatowi RP ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym w innym brzmieniu aniżeli została ona...czytaj więcej»

 • Gawkowski: PiS działał w sprawie sądów, jak zorganizowana grupa przestępcza

  dzisiaj o 06:58

  - Tryb pracy nad ustawami, które zmieniają ustrój państwa, to jest to łamanie kręgosłupa demokracji. Niestety Prawo i Sprawiedliwość może się oburzać na temat tego, że ktoś mówi, że będzie siedział, ale PiS w tej sprawie działało jak zorganizowana grupa przestępcza – powiedział Krzysztof Gawkowski, czytaj więcej»

 • Elsner: Pół wstecz

  3 dni temu, 2017-07-21

  Wyzwiska rzucane z mównicy sejmowej pod adresem opozycji dowodzą, że nerwy prezesa PiS-u są w stanie opłakanym. Czego lub kogo boi się Jarosław Kaczyński?czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska w Unii bez Unii w Polsce? Czy to możliwe?

  3 dni temu, 2017-07-21

  Temperatura w Polsce i wokół Polski rośnie. Polityczna temperatura, oczywiście, co zresztą widać codziennie w Sejmie i wokół Sejmu, w Pałacu Prezydenckim i wokół niego, a także w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Łodzi i w wielu innych miastach. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca

  4 dni temu, 2017-07-20

  - Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - powiedział SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej, która odbyła się miasteczku namiotowym, które powstało naprzeciwko Sejmu w Warszawie.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.